W styczniu ukazały się 3 nowe tytuły spod znaku Gusstaff i DSOMV:
– Fifidroki – Tramwaj/Nowa Aleksandria 7″
– Fifidroki – Figura Dziks CD / LP
Gusstaff Records przyzwyczaił już słuchaczy, że nie mogą się przywyczajać. Folk, czy szeroko pojęta „muzyka ludowa” to nie jest coś, czego się należy bać. Tym bardziej, jeśli jest podana w sposób współczesny, zahaczając o zupełnie inne stylistyki. W styczniu 2024 roku nakładem wydawnictwa Gusstaff Records ukaże się nowa płyta zespołu FIFIDROKI „Figura dziks”, jedna z najdłużej przygotowywanych płyt u Wujka Gusstaffa. Nowy materiał zespołu dojrzewał niespiesznie, na przestrzeni kilku lat. Korzenie nadal tkwią w ich śląskiej ojczyźnie, tym razem jednak możemy się spodziewać kilku w pełni autorskich utworów. Wciąż jest brudno, melodyjnie, energetycznie i eklektycznie. Jest też punkowo i ludowo, bo inaczej być po prostu nie mogło. Całości dopełnia pojawienie się hipnotyzujących i elektryzujących dźwięków saksofonu, przenoszących słuchacza do nowych przestrzeni.
Płyta została nagrana z gościnnym udziałem Alka Koreckiego (saksofon tenorowy, barytonowy, altowy).
– Mełech Kurek – Walk Thru CD / LP
Piotr Mełech i Wojtek Kurek tworzą duet od ponad 7 lat. Zagrali razem dziesiątki koncertów. Debiutowali albumem 'Split Here’ (Antenna Non Grata), który nawiązywał formą do około jazzowych korzeni i free improv.
Ich drugi album 'Walk Thru’ eksploruje transowe, motoryczne rytmy i zapętlone melodie o orientalnej prowieniencji. Razem tworzą zwartą, pędzącą do przodu tkankę o ugruntowanej i wyraźnej strukturze. Czerpią z tradycji i muzyki improwizowanej.
Klarnet basowy i sopranowy Mełecha doskonale współdzielą przestrzeń z krótko brzmiącym, czasem wytłumionym, zestawem perkusyjnym Kurka. Album cechują minimalizm i uważność, a koncerty wzbogaca kontekst miejsca, który pozwala muzykom reinterpretować muzykę względem przestrzeni.