Tholos Gateway i Frett – premiery październikowe

przez | 12 listopada, 2023

W październiku 2023 ukazały się 2 nowe płyty w Gusstaff Records:

Frett – Nottwo (CD, LP black 200g+DL, LP red 200g +7″+DL)

Drugi solowy album Macieja Fretta (Job Karma, Wrocław Industrial Festival), którego wokalnie wspiera Anna Frett. Po gorąco przyjętym przez fanów i krytyków debiucie FRETT „The World as A Hologram’ z 2020 roku, pora na kolejną odsłonę projektu FRETT.

Album „NOTTWO” krąży wokół tematyki dualizmu, który wydaje się być raison d’être bytu człowieka i świata. Przeciwieństwa definiują nasz sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, a może to jednak tylko złudzenie? wydaje się pytać artysta…

Muzycznie „NOTTWO” jest kontynuacją pierwszej mocno zrytmizowanej płyty, jednak tym razem FRETT wielu kompozycjom nadaje niemal piosenkową strukturę. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom – wywodzące się z post punkowego i industrialnego rodowodu autora, analogowe retro futurystyczne synth melodie i mocne rytmy dobrze sprawdzą się zarówno na dark parkiecie jak i mogą stanowić ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu.

 

Tholos Gateway – Tholos Gateway II (CD/LP clear 180g + DL)

Dalsze eksploracje mrocznej historii autorstwa Tholos Gateway. Po pierwszej wyprawie na Morze Egejskie udokumentowanej na ich debiutanckim albumie, wydanym przez Gusstaff Records w 2021 roku trio utworzone przez Colina Marstona, Àlexa Reviriego i Vasco Trillę powraca z drugim tomem opowieści Tholos Gateway. Mroczna i złowieszcza atmosfera poprzedniego albumu wciąż tu jest, zanurzając rytualne dzwony, dzikie basowe drony i marzycielskie syntezatory w tajemniczej mgle.

Na poprzedniej płycie wokalnie wspomagała ich sama Jarboe, teraz współpracują z nimi Yoshiko Ohara (Bloody Panda) i Mick Barr (Krallice, Ocrilim), dodając więcej niuansów i charakteru do i tak już fascynującej podróży.